(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
úterý, 28. května 2024
Svátek má
Vilém
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Na pomoc celiakům v Hradci Králové

Dne 5. září 2007 proběhl v Hradci Králové seminář pro pracovníky školních jídelen zaměřený na stravování dětí, žáků a studentů nemocných celiakií nebo alergií na lepek. Seminář uspořádal odbor školství Krajského úřadu Královéhradeckého kraje ve spolupráci se Sdružením celiaků ČR, které zajistilo přednášející – odbornou poradkyni pro dietní stravování Všeobecné fakultní nemocnice Praha.

Nemocných celiakií a alergií na lepek v současné době stále přibývá a bez dodržování přísné diety by děti nemohly navštěvovat mateřské školy, žáci a studenti by se nemohli stravovat ve školních jídelnách. V některých školních jídelnách se s pomocí rodičů snaží s tímto problémem vyrovnat a zajišťují stravování tak, že některé potraviny dodají rodiče, některé zajistí jídelna, někde i maminka přinese hotové jídlo a v jídelně se ohřeje, což není zcela v souladu s platnými hygienickými předpisy.

Protože se Školní jídelna, Hradec Králové, Hradecká 1219, zřizovaná Královéhradeckým krajem, nachází v blízkosti mnoha středních škol, několika základních škol a také v dosahu zastávek MHD, dohodli jsme se s vedením jídelny zajistit stravování těchto nemocných na odborné úrovni. Od 3. září tedy jídelna připravuje bezlepkovou dietu, výběr vždy ze dvou jídel. V rámci doplňkové činnosti může školní jídelna v omezeném počtu stravovat i ostatní občany Hradce Králové, celiaci a alergici na lepek mohou tedy od letošního září využívat stravovacích služeb této školní jídelny, za prozatímní cenu 48,-- Kč za jeden oběd.

Do příštího roku bychom rádi ve spolupráci s odborem školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže Magistrátu města Hradce Králové vytipovali jednu mateřskou školu, popřípadě i základní školu, které by děti a žáci s těmito nemocemi mohli navštěvovat bez obav, že dojde k nějaké stravovací chybě při přípravě diety.

Věříme, že rodiče nemocných dětí, žáků a studentů i ostatní občané – celiaci uvítají naši nabídku stravovacích služeb, která by v případě kladného ohlasu mohla být rozšířena za spolupráce zřizovatelů i na další města Královéhradeckého kraje.

Ilona Špráchalová, referent pro školní jídelny, odbor školství, Krajský úřad Královéhradeckého kraje

Tato aktivita je výsledkem projektu, který připravilo Sdružení celiaků ČR ve spolupráci s městem Hradec Králové a Královéhradeckým krajem. Cílem pilotního projektu je vytvoření jednotné koncepce stravování dětí s bezlepkovou dietou ve školních jídelnách v Hradci Králové. Plánujeme rozšíření i do ostatních měst republiky.

Zveřejněno 22. září 2007 v rubrice [Aktuality]