(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
úterý, 28. května 2024
Svátek má
Vilém
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Z obsahů Zpravodajů 2007

Vydávání Zpravodaje v roce 2007 bylo umožněno díky podpoře Koalice pro zdraví, o. p. s. a sítě drogerií dm – drogerie markt, s. r. o.

Zpravodaj číslo 2007/1

Hned první číslo ročníku 2007 mělo dvě části. Kromě pozvánky na valnou hromadu a na VII. celostátní setkání SCČR jste se v něm mohli dozvědět o významu tuků ve stravě, vrátili jsme se ještě k diskusi o cukrech, upozornili jsme na možnosti účasti celiaků v různých projektech, nechyběly samozřejmě ani aktuální informace ze sociálně právní oblasti, informovali jsme o jednáních našich zástupců v Poslanecké sněmovně, věnovali jsme se ale i aktuálním otázkám, které hýbaly bezlepkovým světem – např. logu přeškrtnutého klasu atd. Mohli jste si přečíst i příběhy těch, kteří se s bezlepkovou dietou naučili žít, přinesli jsme i mnoho odpovědí na dotazy, které více či méně trápí mnohé celiaky. A tak jako v žádném ze Zpravodajů, ani zde nemohly chybět oblíbené a vyzkoušené recepty našich členů a čtenářů.

Zpravodaj číslo 2007/2

Tentokrát vyšel i se dvěma přehlednými seznamy otestovaných potravin. Jeden byl koncipován jako aktualizovaná příloha Rukověti celiaka - šlo o "Seznam potravin otestovaných v roce 2006", druhý byl přílohou Zpravodaje - jednalo se o "Seznam potravin otestovaných v I. pololetí 2007". Věříme, že spolupráce na projektu, kterého se účastní Sdružení celiaků ČR spolu s VÚPP, MBÚ, VÚACH a firmou Immunotech a Beckman Coulter Company Vám přineslo i tentokrát užitek - právě třeba tím, že bylo otestováno mnoho dalších potravin, které pomohly rozšířit celiakům jídelníček.

A co jste si ve Zpravodaji 2007/2 dále mohli přečíst? Například další díl seriálu o správné výživě bezlepkáře - tentokrát byl věnován významu bílkovin ve stravě. Dozvěděli jste se ale i o různých výzkumech a průzkumech, a také o kvalitě volně dostupných informací pro celiaka. Seznámili jste se s aktuálními informacemi ze sociální oblasti, nechybělo ani zhodnocení našeho květnového VII. celostátního setkání. Ve Zpravodaji jsme Vás upozornili na zajímavé akce a výlety a byla v něm vyhlášena i prázdninová soutěž o ceny. A našli jste v něm samozřejmě i všechny další pravidelné rubriky - např. přehled plánovaných akcí, recepty, informace z uplynulého období atd.

A víte, že každý člen spolu se Zpravodajem a přílohami obdržel ještě milý dárek navíc?

Zpravodaj číslo 2007/3

Seriál o správné výživě byl věnován významu vitamínů ve stravě. Posuďte sami, jaký byl další obsah čísla: České potraviny? Samá náhražka; Bezlepková dieta ve školních jídelnách a v Hradci Králové speciálně; Co udělat pro to, abychom se mohli stravovat bezlepkově ve školní jídelně?. A dále jste si mohli třeba přečíst, co přináší změny v péči o děti s celiakií; poskytli jsme Vám informace k žádostem o sociální příplatek a jako vždy nechyběly pravidelné rubriky - např. dopisy čtenářů. A recepty byly tentokrát rozšířeny o speciální Vánoční přílohu Zpravodaje.

Zpravodaj číslo 2007/4

Číslo 4 bylo plné informací o VIII. celostátním setkání SCČR - pozvánka, přihláška na odběry krve, objednávka zboží za výhodné ceny. Uveřejnili jsme text Diagnostika celiakie, který pro nás vypracoval prof. Frič spolu s dalšími odborníky. Další díl seriálu o správné výživě pokračoval tématem Minerální látky ve stravě. Mohli jste se také dočíst o právě probíhající studii Kvalita života a výživy celiaků. A jako vždy nechyběly pravidelné rubriky. Přílohou Zpravodaje byl Seznam potravin testovaných (na obsah lepku) v roce 2007.

Zveřejněno 22. září 2007 v rubrice [Zpravodaj]