(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
středa, 19. června 2024
Svátek má
Leoš
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

XX. jubilejní celostátní setkání se opět vydařilo

V tradičním prostředí pražského kláštera Emauzy se 12. září uskutečnilo celostátní setkání celiaků. Letos bylo speciální, šlo totiž o jubilejní dvacátý ročník. Přípravy sice ztížila situace kolem pandemie koronaviru, kvůli níž nebylo jisté ani to, zda se letošní setkání vůbec uskuteční, nakonec ale akci můžeme jednoznačně hodnotit jako vydařenou.

Přes skromné odhady počtu účastníků začali už několik desítek minut před plánovaným zahájením proudit do Emauz lidé. Před vchodem do sálu se dokonce vytvořila fronta, protože vystavovatelé ještě ani nestihli vybalit všechny svoje produkty. Jakmile byli připraveni, mohlo se začít.

Jako každý rok se na celostátní setkání sjeli celiaci ze všech koutů Česka a po nejrůznějším bezlepkovém zboží tuzemských i zahraničních vystavovatelů se zaprášilo. Živo bylo i na dvorku, kde se bezlepkové bistro Nishime postaralo o obědové menu v podobě dýňové polévky, guláše s brambory, zeleninou a hlívou ústřičnou a zeleninových placiček.

Velká část účastníků si pak našla cestu na tradiční přednášky v překrásných prostorách refektáře kláštera. Vystoupil zde as. MUDr. Nabil El-Lababidi z kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se svou přednáškou s názvem "Nové doporučené postupy ESPGHAN v diagnostice celiakie", dále MUDr. Petr Kocna, CSc. z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LF UK, který mluvil o monitorování nemocných s celiakií, a MUDr. Jiří Vejmelka z Interní kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice promluvil o střevním mikrobiomu.

Díky hojné účasti po každé přednášce následovala živá a velmi bohatá diskuze, kdy odborníci odpovídali na otázky posluchačů.

Přes okolnosti nepříznivé pro pořádaní veřejných událostí tak bylo jubilejní dvacáté celostátní setkání celiaků úspěšné. A my se na vás budeme opět těšit v příštím roce.

Štěpán Karlesz, pravidelný účastník setkání

Zveřejněno 4. října 2020 v rubrice [Aktuality]