Celiak a hostie
Vatikán vydal 8. července 2017 dopis, týkající se používání bezlepkových hostií při sv. přijímání. Tento dopis byl vydán proto, aby objasnil pozici římsko-katolické církve, které se nezměnilo.
Pšeničná mouka je jedinou přísadou autorizovanou římsko-katolickou církví k výrobě oplatek ke sv. přijímání. Některé hostie jsou ale pro jedince s bezlepkovou dietou vhodné. To proto, že jsou vyrobené z bezlepkového pšeničného škrobu a tudíž neobsahují tolik lepku, aby škodily celiakům. Současně ale obsahují dostatek pšenice, aby mohly být schválené římsko-katolickou církví.
Vatikánský dopis byl vydán k objasnění pozice církve, protože rostoucí množství dodavatelů, prodávajících „neautorizované“ oplatky k přijímání, používá náhražky – např. bramborový škrob nebo rýži – namísto pšenice.
Několik zahraničních členských organizací AOECS publikuje na webu seznam prověřených dodavatelů hostií.
Římskokatolická církev připomněla svým diecézím potřebu dohledu nad kvalitou a obsahem hostií a mešního vína, aby splňovaly stanovené normy. Učinila tak z obav před nespolehlivostí výroby v případě, že pocházejí volně z obchodů či z internetu. Upozornil na to vatikánský rozhlas.
Prohlášení, které o víkendu vydala katolická církev, však rozpoutalo obavy mezi mnoha věřícími, kteří trpí celiakií, protože se v něm uvádělo, že používání „čistě bezlepkových hostií“ je neplatné. Média však pokřivila část dokumentu a vytvořila tak nepodloženou paniku mezi katolíky s celiakií.
V prohlášení vyzvalo kněze, aby byli zvlášť opatrní při podávání sv. přijímání, aby celiakům nezpůsobili zdravotní problémy kontaminací bezlepkových hostií tím, že berou do rukou současně oplatky lepkové a bezlepkové. Apeluje na duchovní, aby byli zvláště pozorní k dětem s celiakií a zajistili, aby se tyto děti necítily během sv. přijímání odlišně. Je např. doporučeno, aby všechny děti, které dostávají první sv. přijímání a biřmování a je mezi nimi dítě s celiakií, dostaly bezlepkové (nízkolepkové) oplatky, aby se tak zabránilo odlišování od ostatních.
„Zatímco donedávna byla příprava hostií a vína pro eucharistii téměř výsadou řeholních komunit, dnes je lze získávat v obchodech nebo objednat přes internet,“ uvedlo Rádio Vaticana. Proto je nutné, aby kvalitu garantovaly příslušné certifikáty, které zajistí, že výrobci dodržují závazné normy. Vatikán doporučil, aby k zajištění dozoru byly pověřeny příslušné církevní instituce.
V oběžníku, který v sobotu zveřejnila Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, se také uvádí, že zatímco hostie zcela zbavené lepku „jsou neplatnou eucharistickou matérií“, hostie s jeho sníženým obsahem, kde jeho množství dostačuje „k upečení chleba“, aniž by bylo nutné dodávat další přísady, používat lze.
Mluvčí České biskupské konference Ondřej Mléčka upozornil, že pro věřící, kteří trpí celiakií, se nic nemění. „Mohou i nadále normálně přijímat nízkolepkové hostie (nazývané lidově také bezlepkové), stejně jako to dělali dosud. Tyto hostie totiž obsahují zanedbatelné množství lepku (maximálně 0,025 miligramu na hostii), proto jsou vhodné pro lidi s celiakií a současně vyhovují liturgickým předpisům,“ uvedl Mléčka.
„Hostie úplně bez lepku se vůbec nevyrábějí,“ dodal s tím, že „pokud by někdo trpěl mimořádně silnou alergií na lepek, může přijímat proměněné víno namísto chleba“.
Podle katolického učení kněz svými slovy při slavení svátosti eucharistie proměňuje hostii a víno v tělo a krev Ježíše Krista (transsubstanciace). Na světě se k římskokatolické církvi hlásí asi 1,2 miliardy lidí, statisíce z nich žijí v České republice.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vatikan-hostie-normy-053-/zahranicni.aspx?c=A170709_070950_zahranicni_zt, dále internet (MAFRA), informace z italské organizace celiaků a AOECS