(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
pátek, 29. března 2024
Svátek má
Taťána
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Tento článek vyšel dne 14. V. 2004 v časopise MF Dnes. Zásluhou propracovaného způsobu, jakým jsou v internetové variantě deníku "archivovány" starší články, je prakticky nemožné použít běžný odkaz. Proto jsme se rozhodli umístit text článku i na naše stránky.

Nemoc, při které vadí běžné potraviny

Začíná to nenápadně. Dokud je dítě plně kojené, vše vypadá v pořádku. Jakmile přejde na normální stravu, přestává se mu dařit. Trápí je časté průjmy, je unavené, plačtivé, nepřibírá na váze. Pokud mají rodiče štěstí, lékaře brzy napadne, že by mohlo jít o celiakii. To je nemoc, při které se organismus nedokáže vypořádat s lepkem - bílkovinou, která je zcela běžně součástí obilných zrn. Odhaduje se, že tímto onemocněním trpí v Česku padesát až sto tisíc lidí. Často se však na pravou příčinu potíží přijde až v dospělosti, a to v kterémkoli věku.

Když vadí lepek z obilí

Lidé s celiakií musí lepek ze své potravy vyloučit. Není to však vůbec snadné. Nestačí totiž vynechat pečivo z běžné mouky. Lepek může být v mléčných výrobcích, cukrovinkách, konzervách nebo třeba i v kypřicím prášku do pečiva. Stačí přitom, aby ho tam bylo stopové množství, a potravina je na seznamu zakázaných. Lidé s bezlepkovou dietou musí být proto už při nákupech ostražití. "Takový člověk si musí vybírat podle toho, jaké složení výrobku výrobce uvádí, přičemž nikdy nemůže mít jistotu, že se potravina pro bezlepkovou dietu skutečně hodí," uvádí předsedkyně Sdružení celiaků Blanka Rubínová.

Desetkrát dražší

Najdou se totiž neodpovědní podnikatelé, kteří nabízejí lidem s celiakií prostřednictvím zásilkové služby i výrobky pro bezlepkovou dietu naprosto nevhodné. I proto sdružení vytvořilo unikátní databázi otestovaných bezlepkových potravin, která je neustále doplňována.

Speciální bezlepkové potraviny jsou až desetkrát dražší než běžné jídlo. "Od října 2003 stát na dietu přispívá pouze nemocným s příjmy pod hranicí životního minima, přičemž je posuzována ekonomická situace celé domácnosti, v níž člověk žije," vysvětluje Blanka Rubínová. Někteří lidé proto vůbec nemohou dietu dodržovat, protože na ni prostě nemají peníze. Navíc vhodných potravin není k mání příliš. "Zvláštní koutky pro bezlepkovou dietu jsou pouze v některých specializovaných prodejnách zdravé výživy v krajských městech," upřesňuje Blanka Rubínová. Nemocným a jejich rodinám tak nezbývá než za nákupy daleko dojíždět nebo využívat poměrně drahé zásilkové služby.

S dietou na tábor?

Dítě s celiakií drží dietu, jinak je nemoc nijak neomezuje. Přesto je těžké najít pro ně školu nebo prázdninový tábor. "Je jen málo škol, které dokážou zajistit dietní stravování. problém je například i u ozdravných pobytů Všeobecné zdravotní pojišťovny označovaných jako Mořský koník. Tam diagnóza celiakie znemožňuje přijetí dítěte," uzavírá Blanka Rubínová.

Kolik stojí jídlo bez lepku

  Běžná potravina Bezlepková
Chléb, 1 kg14 Kč147 Kč
Mouka, 1 kg9 Kč80 - 150 Kč
Těstoviny, 500 g10 Kč60 - 150 Kč
Žemle, 60 g1 Kč9 Kč
Sladký loupák, 60 g1,50Kč 9 Kč
Strouhanka, 500 g15 Kč100 Kč
Sušenky, 100g10 Kč60 - 100 Kč
Piškoty, 100 g15 Kč30 Kč
Slané preclíky, 75 g15 Kč75 Kč
Miňonky (3x25 g)12 Kč100 Kč

Co je celiakie

  • celiakie patří mezi dědičné nemoci, v zemi jí trpí padesát až sto tisíc lidí
  • většina lidí s celiakií není správně léčena
  • lékaři odhadují, že na jednoho správně diagnostikovaného pacienta připadá pět až deset lidí, kteří o svém onemocnění nevědí
  • organismus nemocného je přecitlivělý na lepek, který je přitom běžnou součástí potravin
  • nemocní musí celý život dodržovat poměrně přísnou dietu, která chrání jejich trávicí soustavu
  • v dětství se celiakie projevuje tím, že dítě neprospívá, má průjmy, je unavené, má nafouklé břicho
  • větší problém je s celiakií u dospělých, protože tyto typické příznaky chybějí
  • nemoc u dospělých může proto připomínat jaterní onemocnění nebo onemocnění štítné žlázy, někdy chudokrevnost
  • potvrdit diagnózu může speciální vyšetření u gastroenterologa
Zveřejněno 21. května 2004 v rubrice [O celiakii]
Příspěvků v diskusi: 5 [vstup do diskuse]