Neolizujte známky, aneb skryté zdroje lepku
Každý celiak ví, že lepek si najde cestu všude. A proto vás asi nepřekvapí, že se může vyskytovat i v následujících potravinách a nejen potravinách:
Poštovní známky, obálky a kolky
Lepicí vrstva na poštovních známkách, obálkách a podobných tiskovinách není nic jiného, než upravený lepek. Jestliže se chcete skutečně vyhýbat lepku, neolizujte známky ani obálky. Obálky se dnes již většinou prodávají samolepicí… No, a známky prostě musíme navlhčit jinak, než jazykem.
Rýžové a sójové nápoje
Při jejich výrobě se často používají ječné enzymy, které tyto nápoje „kontaminují“ lepkem. To se týká zvláště hotových nápojů v papírových krabicích typu TetraPac, méně sušených nápojů (mlék). Kupujte proto jen ty rýžové/sójové nápoje, které jsou explicitně označeny jako bezlepkové.
Mletá koření
V nich bývá někdy používána pšeničná mouka jako protisdružovací činidlo – obal výrobku může napovědět (ale bohužel nemusí). Pokud je na obalu uvedeno jiné protisdružovací činidlo, lze doufat, že koření lepek neobsahuje.
Žvýkačky: Gum Base
Gum Base, na českých obalech uváděná jako „Gumová báze/základ“ nebo „Žvýkačkový základ“, je na seznamu zakázaných aditiv některých amerických sdružení celiaků, protože může obsahovat lepek.
Jak název napovídá, tato složka je základem většiny žvýkaček. Protože žvýkačka osvěží dech a pomůže očistit zuby, když to jinak není možné, spojil jsem se s českým zastoupením společnosti Wrigley, které kontaktovalo své výzkumné centrum v Anglii. Výsledkem je ubezpečení, že gumová báze žvýkaček společnosti Wrigley neobsahuje lepek a proto žvýkačky značek Wrigley, Orbit a Winterfresh jsou bezlepkové. Značky jiných výrobců však nejsou zatím prověřeny a pokud obsahují gum base/gumový základ, mohou obsahovat i lepek..
Problémem pro některé celiaky může být větší citlivost na xylitol, jinou častou složku žvýkaček, která sice neobsahuje lepek, ale ve větším množství může mít i u zdravých lidí projímavé účinky. Xylitol je obsažen nejen ve žvýkačkách, ale i v mnoha různých pastilkách pro svěží dech. Například bezlepkový modrý SMINT jej obsahuje 88,4%. (Zelený jej sice obsahuje méně, ve složení se ale objevují modifikované škroby, potenciální zdroje lepku).
Skončíme však optimisticky:
Ságo a Mungo: Bez lepku
V českých obchodech se již delší dobu objevují výrobky (zvláště rýžové těstoviny), které ve složení obsahují mouku ze sága či munga (fazole mungo). Obě rostliny jsou přirozeně bezlepkové a totéž platí pro čistou ságovou či mungovou mouku.
Podle www.celiac.com, gfkitchen.server101.com a ve spolupráci s Wrigley, s.r.o. připravil
Petr Stuchlík, Zpravodaj 2000/1