(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
středa, 19. června 2024
Svátek má
Leoš
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Úloha expozičního testu s lepkem v diagnostice celiakie

Expoziční test s lepkem lze definovat jako záměrné podávání buď stravy obsahující lepek, nebo „čistý“ lepek pacientovi s podezřením na celiakii (obvykle 1 – 2 plátky chleba denně). Během testu musí být pacient pod lékařskou kontrolou. V určitých časových intervalech jsou vyšetřovány protilátky v krvi, popřípadě testy střevní propustnosti. Smyslem těchto kontrol je zachytit co nejdříve známky porušení střevní sliznice a zabrátit poškození pacienta. Expoziční test by měl vždy být zakončen enterobiopsií (vzorek sliznice tenkého střeva).

Naprosto chybný, ale stále častý, je postup, kdy je bez odpovídajícího vyšetření v kojeneckém nebo časném batolecím věku nasazena bezlepková dieta. Po několika měsících nebo letech potom lékař doporučí přechod na normální stravu opět bez odpovídajícího vyšetření a kontrol. A protože naprostá většina dětí školního věku a dospívajících s celiakií má i po přechodu na normální stravu obsahující lepek minimální subjektivní obtíže, rodiče konstatují, že "dítě mělo v batolecím věku celiakii, ale nyní je zdravé".

Indikace k expozičnímu testu:

V diagnostice celiakie má expoziční test stále rozhodující úlohu u dětí, u kterých byla bez odpovídajících vyšetření nasazena bezlepková dieta a je nutno rozhodnout, zda tento pacient má celiakii.

Podle stávajících kritérií je nutné expoziční test provést také u dětí, u kterých byl patologický nález na sliznici zjištěn ve věku mladším než dva roky (možná alergie na bílkovinu kravského mléka, stav po infekčním průjmu jako příčina neprospívání, které vedlo k vyšetření sliznice v kojeneckém věku).

Podle textu doc. MUDr. O. Pozlera, Csc. a kol.: Diagnostika celiakální sprue v klinické praxi, Trendy soudobé pediatrie, svazek 1, Galén, Praha 1999, upravil prim. MUDr. Pavel Frühauf, Csc. Vyšlo ve Zpravodaji 1999/3.

Zveřejněno 26. října 2003 v rubrice [Zpravodaj]