(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
čtvrtek, 25. dubna 2024
Svátek má
Marek
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Můžeme mít zdravotnictví bez korupce?

24. 11. 2009 jsme se účastnili diskusního parlamentního semináře „Etické vztahy ve zdravotnictví“.

Na toto téma přednášeli odborníci z různých oblastí zdravotnictví. Seminář proběhl pod záštitou MUDr. Jaroslava Krákory, předsedy výboru pro zdravotnictví Parlamentu ČR, a za účasti těchto odborníků: Mgr. Martin Plíšek, náměstek pro legislativu a právo z Ministerstva zdravotnictví ČR, PharmDr. Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Mgr. Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory, MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory, David Ondráčka, ředitel Transparency International, Ing. Petr Hambálek, člen etické komise České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, Dr. Emil V. M. Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem, PharmDr. Radim Petráš, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Tito se spolu s pozvanými zástupci pacientských organizací snažili dopátrat, zda je možné mít zdravotnictví bez korupce, potažmo i toho, kam se poděly všechny ty miliardy proinvestované v tomto nemocném rezortu.

V této souvislosti prosíme všechny naše čtenáře o vyplnění anonymního dotazníku na webových stránkách www.zdravibezuplatku.cz, který si klade za cíl zmapovat osobní zkušenosti občanů s korupcí ve zdravotnictví ve vztahu lékař-pacient. Anketu je možné vyplňovat až do konce roku.

Program a diskusní příspěvky všech účastníků řídila pevnou rukou paní Jana Petrenko za podpory novinářky paní Lenky Petrášové. Díky tomuto vynikajícímu spojení měl seminář švih a razanci na obdobných akcích nevídanou. Všichni zúčastnění zůstali až do konce programu a my jsme měli konečně pocit, že tato akce bude mít opravdu smysl.

Jediný, kdo „tradičně nezklamal“ a ani se nenamáhal jakkoliv reagovat na pozvání, byli zástupci zdravotních pojišťoven. Pozvané byly všechny pojišťovny, nepřišla žádná. Proč asi?

Zveřejněno 28. listopadu 2009 v rubrice [Aktuality]