(nepřihlášený uživatel) [přihlásit] [zaregistrovat]
pondělí, 22. dubna 2024
Svátek má
Evženie
P. O. Box 20, 252 63 Roztoky
info@celiac.cz

Z obsahů Zpravodajů 2008

Vydávání Zpravodaje v roce 2008 je umožněno díky podpoře Ministerstva zdravotnictví ČR.

Zpravodaj číslo 2008/1

V jarním (zeleném) čísle se pomalu završuje náš seriál o racionální bezlepkové stravě dílem s příznačným názvem Bezlepková dieta jako racionální strava. Další příspěvek byl zaměřen na využití sóji a její funkci při výrobě masových výrobků. Představili jsme Vám další pacientskou organizaci, se kterou spolupracujeme, a mohli jste se dočíst velké množství informací o Asociaci evropských sdružení celiaků (AOECS) a Pracovních skupinách Codex Alimentarius, Symbol přeškrtnutého klasu a označování bezlepkových potravin, jejímiž jsme členy. Dozvěděli jste se také o připravovaných změnách, které se týkají snížení norem lepku a značení bezlepkových potravin. A ani v tomto čísle nemohly chybět recepty.

Zpravodaj číslo 2008/2

Letní žluté číslo bylo obohaceno o "Seznam potravin testovaných v roce 2008", který je aktualizovanou přílohou Rukověti celiaka. Jde opět o 20 stran potravin, otestovaných na podkladě projektu "Hodnocení bezpečnosti potravin pro bezlepkovou dietu". Otestované výrobky jsou postupně rovněž doplňovány do databáze zde na webových stránkách v sekci "Výrobky".

K obsahu Zpravodaje 2008/2 dále alespoň stručně: Celiakální sprue – současný stav poznatků; Pomoc státu pro celiaky; Nová vyhláška č. 157/2008 Sb.; Zprávy z pracovní skupiny AOECS; Schůzka zástupců organizací celiaků v Pyramidě; Ohlédnutí za VIII. celostátním setkáním SCČR; Minipivovar v Ostravě uvařil první české pohankové pivo; Na 17. května 2008 připadl letošní Mezinárodní den celiakie; Zmrzliny Algida; 9. veletrh neziskových organizací aj. A Zpravodaj tradičně završily Recepty, tentokrát byly tématem letní koláče.

Zpravodaj číslo 2008/3

32 stran nejnovějších informací o celiakii a bezlepkové dietě, které jinde nenajdete! Nenechte si ujít ani netradiční Vánoční přílohu.

A jaké informace jste mohli najít v oranžovém čísle? Tak například další díl poučného seriálu, tentokrát na téma „Přirozeně bezlepkové obilniny a pseudoobilniny a jejich význam ve výživě“. Velmi zajímavý příspěvek s názvem „Dáváme život těstu“, který pojednával o droždí. Dozvěděli jste se, jaké další výhody mohou celiaci čerpat; co nového se projednávalo v AOECS; představili jsme Vám další spřátelenou neziskovou organizaci a závěr Zpravodaje byl věnován velmi zajímavé plodině s velkou budoucností - technickému konopí. A co teprve netradiční Vánoční příloha!

Poslední aktualizace 6. listopadu 2008.

Zveřejněno 30. března 2008 v rubrice [Zpravodaj]